Kvůli nadsazeným cenám je na trhu mnoho neprodaných novostaveb a další přibudou, i když se staví méně než v minulých letechPraha – Byt, či nebýt? Cena běžných dvoupokojáků v Česku tři čtvrtletí po sobě klesala. Odborníci přitom předpokládají, že by měly zlevňovat i v příštích měsících, zejména horší nemovitosti v panelácích. „Očekávaný pokles cen by mohl dosáhnout dalších pěti procent. Podobná prognóza se týká i developerských projektů, které nerespektují současné tržní ceny,“ míní výkonný ředitel realitní kanceláře RE/MAX Hanuš Němeček.
Zatímco průměrná cena typického dvoupokojového bytu v Česku byla před třemi roky 1,212 milionu korun, na konci letošního června byl o téměř 200 tisíc korun levnější. Ceny se však liší kraj od kraje. Nejlevnější bydlení lze pořídit v Ústeckém kraji, kde takový byt přijde na necelých 400 tisíc korun. Naopak zájemce o pražskou nemovitost o stejné rozloze si bude muset připravit hned dva a půl milionu korun.
Praha je však jedním z mála míst, kde ceny dvoupokojových bytů na rozdíl od dalších oblastí České republiky stouply. Třeba na jižní Moravě jsou podobné byty oproti loňsku levnější, ale brněnský realitní makléř Jiří Šmach, který sleduje vývoj v okrajové části Bystrc, si všiml opačného trendu. „Za poslední dva roky tam ceny bytů vzrostly v průměru o 200 tisíc korun. Jednopokojový byt s kuchyní lidé dříve mohli koupit za milion, dnes stojí až milion a půl,“ upřesnil. Makléři za tím vidí třeba množství studentů, kteří míří do škol v jihomoravské metropoli.Stovky ležákůKvůli nadsazeným cenám se ale na trhu objevuje řada bytů, které se developerům nedaří hned prodat. Jen v Praze jsou podle Němečka takzvaných ležáků stovky. „Jejich počet by navíc mohl v letošním roce i vzrůst, protože na trh je uváděna řada nových bytů v levných lokalitách, a tedy za velmi příznivé ceny,“ doplnil.
Přesto se staví méně než minulých letech. Bytová výstavba přitom stojí především na aktivitách developerů, což netěší stavaře. „Nekoná se státní podpora. Všechny politické strany ve svých programech skloňují sociální bydlení, podporu nájemního bydlení a další, ale je to jen na papíře,“ řekl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR Václav Matyáš. Proto nepře že by se v nejbližších měsících a celý příští rok tento segment odrazil ode dna.Příští rok by ale trh s byty mohla potkat řada jinýchzměn. Tedy pokud Senát nakonec schválí nový občanský zákoník. „Nejproblematičtější
body, kdy se budou moci k bydlení pronajímat i nebytové prostory a vypadne ustanovení, že pokud nájemník neporuší nájemní podmínky, musí mu pronajímatel najít náhradu. Pokud si takový nájemník náhradu nenajde sám, může se ocitnout na ulici,“ varoval předseda Sdružení nájemníkůBYDLENÍ POD DROBNOHLEDEMPo poklesu cen některé nemovitosti opět nabírají na hodnotě. Překvapivě jsou vyprodané některé typy panelových bytů, dále je zájem o lukrativní lokality, které se dostaly na zajímavou cenovou úroveň. Větší poptávka táhne cenu vzhůru.

Na co si dát u realitních makléřů pozor

Makléř „garantuje“ Nikdo na světě vám nemůže stoprocentně garantovat, že vaší nemovitost Prodá. Pokud se setkáte s tím, že vám makléř slibuje že nemovitost prodá do měsíce, je to spíše důvod k okamžitému odchodu z jednání, za kterým se většinou skrývá jen pokus o podstrčení nevýhodné smlouvy

Absence komunikace Dobrý makléř by vám měl pravidelně podávat zprávu o stavu prodeje. Pokud jste o svém makléři již 14 dní nic neslyšeli, něco je špatně.

Fiktivní inzeráty a kupci Pokud odpovíte na inzerát Mladá rodina hledá byt v této lokalitě“ či „Lékař poptává byt 1+kk až 4+1″, patrně budete překvapeni, když se posléze z uvedeného kontaktu „vyklube“ realitní makléř. Stejně obezřetní byste měli být v případě, kdy se ihned po zveřejnění inzerátu na webu začnou ozývat makléři s tím, že mají kupce pro vaši nemovitost a chtějí podepsat smlouvu.

„Nemluvte s majitelem o ceně“ Prodej nemovitosti je zcela transparentní a makléř musí být naprosto otevřený jak k prodávajícím, tak vůči kupujícím. Pokud vás makléř před prohlídkou upozorní, abyste s majitelem nemluvili o ceně prodávané nemovitosti, není něco v pořádku.

Neschopnost navrhnout reálnou cenu Makléř přijde na první jednání s klientem a bez řádné prohlídky začne slibovat okamžitý prodej nemovitosti za horentní sumy. Pokud klient podlehne, většinou se prodeje vůbec nedočká. Ve většině případů klient nakonec raději souhlasíš výrazným snížením ceny hluboko pod reálnou hodnotu.

Různé ceny nabízené nemovitosti Stalo se vám, že jste na realitním serveru narazili na nemovitost, která vás zaujala, a pak na dalším serveru byla stejná nemovitost nabízena za úplně jinou cenu? Jak je to možné? Většinou k tomu dochází v případě, kdy se stejnou nemovitost snaží prodat více realitních kanceláří. Pokud jediný zájemce uvidí inzerát na více místech a pokaždé s jinou nabídkovou cenou, vyhodnotí nabídku jako podvodnou a o nemovitost okamžitě ztratí zájem.

ZDROJ: RE/MAX

Kategorie: Novinky